Číslo 12/2023 - PDF | eBook
Všechna čísla (40)

Basketbalové týmy vezou z ME zlato a stříbro

17. 6. 2023
Druhý červnový týden patřil v makedonském Skopje Mistrovství Evropy škol v basketbalu. Turnaje se za ČR zúčastnilo chlapecké družstvo z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce a dívčí družstvo z Gymnázia Přípotoční Praha.Obě družstva se vrací jako nesmírně úspěšné - hoši skončili na 2. místě a dívky vezou dokonce cenné zlato!

První zápas čekal chlapce s domácím týmem školy Nikola Karev ze Skopje, kdy po nervózním začátku se kluci dokázali zkoncentrovat, zlepšit obranu a především povedeným týmovým výkonem v útoku poslat utkání do prodloužení. Bohužel, divácky velmi atraktivní a pro hráče vyčerpávající zápas skončil v neprospěch Nymburku 84:79, v prodloužení tak byl více úspěšný domácí tým Skopje, který těžil v závěru především z širší rotace kádru. I děvčata pak odehrála odpolední zápas proti domácímu makedonskému týmu školy Josip Broz Tito ze Skopje. Holky Makedonkám v prvním poločase nedovolily téměř nic a zápas tak rozhodly již v prvním poločase, který skončil 30:11 ve prospěch Gymnázia Přípotoční. V druhé půli holky pokračovaly v nastaveném tempu precizní obrany a rychlého protiútoku a soupeřkám nedali šanci k sebemenšímu zvratu utkání. Hrstku diváků, která čítala i podporu z České republiky tak bavily povedenými akcemi. Výsledkem 63:26 se tak holky uvedly velmi přesvědčivým výkonem.

Druhý den turnaje dívky začaly denní rozpis zápasů proti favorizovanému týmu Republiky srbská školy Milorad Vlacic z města Vlasenica. Ukázaly, že včerejší výhra nebyla dívčím rozmarem a že míří na turnaji k příčkám nejvyšším. Holky se opět dokázaly zkoncentrovat a nedovolit soupeřkám nic dramatického. Zápas tak dovedly do zdárného konce 36:68. Druhé utkání chlapců z Gymnázia Bohumila Hrabala proběhlo proti Srbskému týmu, školy Prestiz z Bělehradu. Vydařený začátek zápasu kluci ovládli díky 3bodové smršti a vypracovali si tak nadějný náskok 43:26 do 2. poločasu. Druhý poločas už byl o něco dramatičtější a kluci až na pár nevydařených ztrát uhájili první vítězství na turnaji konečným výsledkem 72:65 a udrželi si šance na medailová umístění. Večer pak proběhl ceremoniál v místním kulturním domě, kde byly představeny všechny týmy turnaje. Studenti pak mohli zhlédnout několik vystoupení místních mládežnických spolků, jejich zvyků a kultur.

Ve čtvrtek odehráli semifinálový zápas jen chlapci. Děvčata měla zasloužené volno a tak se vydala divácky podpořit chlapce v semifinálových bojích. Koncentrovaným vstupem do zápasu tým Nymburka nedovolil soupeři ani jednou v zápase vést. Poločasový stav 28:41 tak nasvědčoval tomu, že by Česká republika mohla mít dvojí finálové zastoupení. Navíc srbský tým města Nevesinje školy Aleksa Santice působil odevzdaným dojmem, protože mu dělala problém agresivní obrana Nymburka. V poslední čtvrtině se však Srbové několikrát trefili z tříbodových pokusů a snažili se o zvrat zápasu. Chlapci však k výraznému dramatu Srby nepustili a závěr si tak v poklidu pohlídali. Může je tak jen mrzet spousta neproměněných trestných hodů, které by více umocnily rozdíl ve skóre. Snahu děvčat vytvořit domácí prostředí v polozaplněné hale tak chlapci ocenili výhrou v konečném skóre zápasu 71:57 a čeká je tak páteční finále, kde budou mít šanci na reparát porážky v prodloužení s domácím týmem ze Skopje, školou Nikoli Kareva z prvního dne turnaje. Odpoledne se všichni zúčastnili turisticky-kulturního dne a vyrazili k památnému kříži na vrcholu nad městem Skopje, který je jedním z největších křížů světa a zároveň je tento vrch vyhlídkovým panoramatickým místem na okolí Skopje.

Prvním finálový zápas měla včera děvčata. Vstoupila do utkání malinko nervózněji a dala tak šanci soupeřkám udržet si aspoň nějaké šance proti favorizovaným Češkám. Velmi bojovný první poločas nabídl upracovanou agresivní hru děvčat z Gymnázia Přípotoční. Soupeřkám se v prvním poločase podařilo proměnit několik velmi těžkých střel a tak byl poločas 40:42 v neprospěch Prahy.

Ve 3. čtvrtině však děvčata nepolevila a zasypala konto soupeřek ze Srbské republiky 21:9, soupeřky pak v poslední čtvrtině nestačily na lepé fyzicky připravené Češky a ty je tak deklasovaly v poslední čtvrtině 21:4. Střelecky se velmi dařilo Elišce Javanské, která konto soupeřek zasypala v záčátku 3. čtvrtiny 14bodovou šňůrou a byla na závěr turnaje vyhlášena nejužitečnější hráčkou mistrovství. Výsledkem 85:54 se tak děvčata z Gymnázia Přípotoční Praha stala mistryněmi Evropy.

Chlapci druhým finálovým zápasem pokračovali ve finálových kláních dne. Před zaplněnou halou svedli vyrovnaný boj s domácím týmem Skopje. Počátečním vedením chlapci dali najevo, že zápas bude velmi vyrovnaný. Hrál se velmi útočný basket a poločasový výsledek 58:46 se jevil jako utkání bez obran. Nicméně vysoká úspěšnost a dynamická hra týmů dovolila takový to přísun bodů, což ocenili hlavně diváci. Ve třetí čtvrtině chlapci zabrali a soupeře přestříleli 27:18 a soupeře dostali pod daleko větší tlak. Zápas tak byl velmi dramatický do posledních vteřin a mistrem se mohl stát prakticky tým s poslední střelou. Nymburští ale bohužel v závěru svoji šanci nevyužili a podlehli týmu Skopje 95:99, a staly se tak vícemistry Evropy.

Poslední večer si výprava užívala Národní den týmů, na kterém se prezentovaly jednotlivé národy turnaje se svými školami. Bylo to tak velmi příjemné zakončení turnaje, které si hráči a hráčky užili. Všem za vzornou reprezentaci děkujeme a gratulujeme. Velké poděkování patří i týmovým trenérům a učitelům. Celé mistrovství Evropy středních škol do osmnácti let v Makedonii ve Skopje tak můžeme hodnotit velmi úspěšně, kdy naše země měla zastoupení škol v obou finálových bojích o prvenství, dokonce i z pozice rozhodčího, kde nás reprezentoval Jonáš Kavan.

Úspěšná výprava děvčat z Gymnázia Přípotoční Praha ve složení Oubrechtová H., Oubrechtová M., Kovářová A.,Samouk L., Synková B., Marková D., Kučerová T., Javanská E. a Mrázová L.

Úspěšná výprava chlapců z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce ve složení Zajíc J., Plaček A., Gevorkyan A., Jakubal J., Vodrážka J., Janota J., Kováčik P., Dittrich R., Ehl T. a Palovčík O.

Text a foto: Jakub Wiedner